Obiektwy do aparatu

Wielu początkujących fotografów decyduje się za zakup swojego pierwszego aparatu, nie zając się na tym dobrze. Wybierają zazwyczaj sprzęt ze słabym obiektywem, który nie spełnia oczekiwań. Czasami bywa tak, że mimo posiadania dobrego sprzętu, nie jesteśmy usatysfakcjonowani ze zdjęć, które nim zrobiliśmy. Na co zależy zwrócić uwagę i jak wybrać obiektyw do aparatu, podpowiadamy w tym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu do aparatu?

Aparat, który ma wymienne obiektyw jest bardzo wygodną opcją. Przy wyborze obiektywu należy zwrócić uwagę na ogniskową, czyli powiększenie oferowane przez dany obiektyw, decydujące o kącie widzenia obiektów. Im mniejsza jest ogniskowa, tym mniejsze będzie powiększenie i większy kąt widzenia obiektywu. Kolejną ważna rzeczą jest zoom, czyli przybliżenie jakie oferuje dany obiektyw. Tutaj mamy do wyboru dwa rodzaje, czyli obiektywy stałoogniskowe i z zoomem. Stałoogniskowe nie umożliwiają zmiany ogniskowej, nadają się idealne do robienia portretów i zdjęć z bliska. Bardzo ważna jest również przysłona, która odpowiada ze przepuszczanie światła. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na mocowanie, aby wybrany obiekty pasował do naszego aparatu, a także na stabilizację obrazu.

Jak wybrać obiektyw do aparatu?

Przy wyborze obiektywu należy zastanowić co chcemy fotografować, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia. Istnieją obiektywy, które są przeznczone do fotografii ulicznej, krajobrazów, portretów, do zdjęć o słabym oświetleniu, do fotografowania ruchu, np. fotografia sportowa. Kiedy już będziesz wiedzieć, dostosuj parametry do konkretnego rodzaju fotografii.